středa 27. října 2010

Studie pozemku

Před samotnou stavbou, vlastně ještě před tvorbou projektu – pokud si nebudete kupovat katalogový – budete muset udělat některé studie. Stanovení radonového indexu pozemku je dnes již ze zákona povinné, tomu se nevyhnete. Budete si muset sehnat člověka s oprávněním od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, který Vám provede měření přímo na místě. Výsledky je potřeba promítnout do projektu, přesně do opatření k omezení pronikání radonu do budovy.
Provedení dalších studií je víceméně na Vás, ale máte-li svažitý pozemek, mohu je z vlastní zkušenosti doporučit. Jedná se o investice v řádech tisíců korun, které se Vám určitě vyplatí. První je výškopis pozemku neboli zmapování terénu. Výsledkem by měl být soubor ve formátu dwg (AutoCAD), obsahující vrstevnice minimálně po 20 cm, ideálně po 10 cm (ukázka zde). Tohle se Vám při tvorbě projektu (nebo jeho úpravě na Vaše podmínky) bude stoprocentně hodit. Druhým je pak inženýrskogeologický průzkum. Vrtaná sonda minimálně do hloubky 3 m Vám napoví, jaké podloží se Vám skrývá pod nohama, jestli můžete čekat spodní vodu atd. Opět pro projektanta a potažmo pro Vás neocenitelné informace.
Samozřejmě nic z uvedeného v druhém odstavci výše dělat nemusíte. Třeba tyto informace ani potřebovat nebudete, protože si je zjistíte jinak. Například od sousedů, kteří už podobnou studii mají hotovou. Třeba budete mít štěstí a podmínky budete mít ideální, takže všechno půjde hladce. Třeba ale při zakládání stavby přijdete na něco, co Vás bude mrzet. Já jsem s odstupem času rád, že jsem si tyto studie nechal udělat a výsledky zanést do projektu v podobě různých opatření. Snad se mi podařilo eliminovat některá nepříjemná překvapení.

Žádné komentáře: