středa 22. června 2011

Projekt

Jak už jsem se několikrát na tomto blogu zmiňoval, od začátku jsme měli jasno alespoň v jedné věci. Projekt domu budeme mít individuální, nechtěli jsme žádný typizovaný z katalogu. Byla to víceméně volba rozumu. Typizovaný projekt, ač z 95 % předpřipravený, v podstatě moc peněz neušetří. Tak jako tak jej stejně musíte upravit dle individuální situace Vašeho pozemku, která je v podstatě vždy jedinečná. Navíc často neobsahuje některé důležité detaily. K samotné pořizovací ceně tudíž musíte připočíst náklady na úpravu a je pravděpodobné, že rozdíl mezi pořízením projektu z katalogu s úpravou a individuálním projektem bude zanedbatelný.
Alespoň u nás to tak bylo. A navíc si svůj projekt uděláme opravdu podle sebe. Dispozice, velikosti místností, oken, dveří. Obytné místnosti na jih, technické na sever. Chtěli jsme do našeho budoucího domu zanést co možná nejvíce vlastních představ a očekávání. Přeci jenom v něm máme bydlet po celý zbytek života, takže není radno tuto fázi podceňovat. Samozřejmě, některé představy musely ustoupit reálné situaci (nedostatek financí, nemožnost technicky je realizovat apod.), ale vcelku se nám to, alespoň myslím, povedlo
Vám samozřejmě může vyhovovat, že si nebudete muset lámat hlavu se všemožnýma otázkama, které se na Vás během tvorby projektu nahrnou. Dům podsklepený, nebo ne? Ta okna tady, nebo tady? Takhle velká, nebo snad takhle? Jaký sklon střechy? Mít ložnici tady, nebo na druhé straně? A miliarda dalších. Zkuste si to nanečisto a uvidíte, jestli na to máte čas a nervy. Je to časově i psychicky náročné, často se dostanete do křížku se svou drahou polovičkou. Takže záleží jen a jen na Vás, zda Vám bude příjemnější účastnit se zrodu Vašeho domova od úplné píky, nebo dáte přednost předpřipravené verzi, která ale samozřejmě bude splňovat Vaše požadavky. Proti gustu žádný dišputát.
V našem případě to začalo malováním vlastních návrhů do Excelu (ukázka zde), kdy každý čtvereček reprezentoval 10 x 10 cm. Můžete tak zkoušet tvořit zdi 10 (11,5), 20, 30, i 40 (44) cm široké. Amatérský způsob, ale z mého pohledu efektivní. Získáte základní představy, a co si budeme povídat, každý v AutoCADu pracovat neumí. Po několika pokusech jsme se jakž takž dopracovali něčemu, co by mohlo vypadat jako náš budoucí dům.
Začali jsme výběrovým řízením na projektanta. Jako každá profese, také projektanti trpí jakousi rigiditou v určitých oblastech. Například Vám budou projektovat schody tam, kde je nechcete, protože jsou na to tak zvyklí. Nebo tvrdit, že takhle je to nejlepší bez ohledu na Vaše přání. Zjistíte tak, že s některými prostě nemůžete spolupracovat. Ne snad proto, že by nebyli profesionály, ale jednoduše proto, že se Vaše představy nikdy nesetkají. Dřív nebo později ale toho pravého najdete.
Nám se podařilo ho najít koncem ledna 2011 a v únoru jsme začali práci na samotném projektu. Studii jsme měli už hotovou od známé, takže jeho úkolem bylo ji rozpracovat detailně a tak, aby bylo možné náš nový domov opravdu postavit bez toho, abychom se báli, že nám spadne na hlavu. Tato fáze trvala 4,5 měsíce, podařilo se nám ale myslím vychytat spoustu problémů.
A to i díky programu Sweet Home 3D, který je volně ke stažení, obsahuje řadu objektů v knihovně a pracovat se s ním naučí opravdu každý, mimo jiné i proto, že je v češtině. Můžete si navrhnout celý dům a pak si ho projít ve 3D. Opravdu užitečné, spoustu věcí jsme si uvědomili až během virtuální prohlídky.

Žádné komentáře: